U KOLÍNA

Út, Čt    9  - 15

Úřední hodiny místostarosta:
Po   16 - 18

Úřední hodiny administrativní pracovnice:
Po, St    14 - 18
Út, Čt     9 - 15

EKO-KOM

Pár tipů pro ty, kteří se nemohli zúčastnit besedy o odpadech

Zde si můžete přečíst pár tipů, jak maximalizovat svůj "eko bodový zisk".

Za rok je možné získat 70 eko bodů:

a) 25 eko bodů za hmotnost pytlů
b) 25 eko bodů za efektivní využívání nádob - posuzuje se mimo jiné podle toho, kolik celkem domácnost vyprodukuje objemu odpadů na jednoho člena domácnosti (jak směsného, tak vytříděného) - doporučuji pravidlo - nesnažím se dávat ke svozu pytel s plastem každý svoz, ale až když je "nacpaný" - plast se dá poměrně snadno zmáčknout a do pytle se vejde bez problémů přes 3 kg plastů; pro zajímavost - průměrná hmotnost pytlů, které jsou nedostatečně naplněné, činí jen 1,8 kg (málo napěchovanými pytli si zvyšujete objem odpadů na osobu v domácnosti a posunujete se v tabulce eko bodů do míst, kde se eko body už neudělují)
c) 20 eko bodů za snižování produkce odpadů - posuzuje se mimo jiné podle toho, jak rozumně se člověk s ohledem na přírodu člověk chová (nekupuje balené vody, nebere letáky, igelitovou tašku používá opakovaně, atd ....) a dále také podle úrovně třídění, tj. podle toho, kolik odpadů člověk z celkového množství je schopen vytřídit, ideálně lze vytřídit až 80% odpadů (s výjimkou těch, kdo topí pevnými palivy, tam to bude obzvláště přes zimu určitě horší ...) ...

Podmínkou pro získání eko bodů v bodě b) a c) je potvrzená inventura stanoviště (odsouhlasení, kolik osob žije v domácnosti) - může provést jen správce stanoviště (tzv. kontaktní osoba). A další podmínkou je mít vyplněný odpadový dotazník.

V letošním roce přibyla ještě jedna významná novinka - za to, že budete pravidelně, minimálně 1x za čtvrtletí, nahlížet na vlastní odpadový účet a kontrolovat si svezený odpad, můžete navíc získat za rok až 5 eko bodů. V tomto případě je nutné mít vyplněnou e-mailovou adresu, nebo alespoň telefonní spojení.

Pokud byste potřebovali s něčím pomoci, něco nefungovalo, potřebovali změnit kontaktní osobu, nenašli jste přihlašovací údaje a podobně, určitě mne kontaktujte a pokusím, se Vám pomoci. Děkuji, že jste dočetli až sem a přeji pěkný den. Irena Kučerová

Vytvořeno: 24. 1. 2019
Poslední aktualizace: 24. 1. 2019 12:02