U KOLÍNA

Út, Čt    9  - 15

Úřední hodiny místostarosta:
Po   16 - 18

Úřední hodiny administrativní pracovnice:
Po, St    14 - 18
Út, Čt     9 - 15

EKO-KOM

Kalkulace vodné a stočné Polepy 2023

Od 1.1.2023 se navýšilo vodné a stočné významným způsobem po celé ČR. Vzhledem k nárůstu prakticky všech vstupů do kalkulací, především cen elektrické energie, nemají provozovatelé jinou možnost.

Kalkulace vodné a stočné Polepy 2023 (208.27 kB).

Inflace větší než 15%, více než dvojnásobný nárůst cen energií, nárůst stavebního materiálu a materiálu na opravy infrastruktury o více než 30% a v konečném důsledku i s tím související nutnost zvyšovat mzdy provozních pracovníků. Mnoho obcí a provozovatelů napříč republikou přistoupilo ke zdražení již v průběhu roku 2022 a tím mají nyní jistou výhodu, v podobě nižšího skoku v cenách.

Cena je regulovaná a podléhá závazným pravidlům ze strany státních institucí a porušení pravidel se přísně trestá. Proto náklady zahrnuté do kalkulace cen jsou skutečně reálnými hodnotami, které provozování přináší. Kalkulace pro obec Polepy je navíc vázaná na finanční model vytvořený před zahájením provozování, pod kontrolou Ministerstva životního prostředí a pouze se indexují původní hodnoty ze soutěže o provozování. To znamená, že náklady se každý rok pouze zvyšují o inflaci a ostatní indexy, vztahující se k jednotlivým složkám kalkulace. V takovém případě nemá provozovatel, ani vlastník infrastruktury možnost fixní náklady měnit. Pokud nastanou mimořádné události, je povinen promítnout plnou výši nákladů do ceny, musí takto učinit i v případě, že cena vzroste zásadním způsobem. Pokud je cena pod úrovní sociálně únosné ceny, prakticky ani obce nemají možnost snížit fond na tvorbu oprav, který od nich regulace vyžaduje. Pro středočeský kraj je tato cena pro příští rok stanovena ve výši 149,72 Kč/m3 s DPH. Nutno podotknout, že v mnohých lokalitách se cena vodného a stočného bude této výši přibližovat.

Společnost EAG Kolín, stejně jako většina provozovatelských společností, nenavrhovala v průběhu roku navyšování cen pro vodné a stočné. Stejně jako v jiných odvětvích, ale musí být ceny energií promítnuty do cen vodného a stočného. Především jejich raketový, a hlavně nepředvídatelný nárůst je důvodem největšího navýšení plateb za vodné a stočné v jednotlivých lokalitách. Nesmíme ale zapomínat na nárůst ostatních cen vstupů, které kalkulaci tvoří a vzrostly rovněž zásadním způsobem.

Společnost EAG Kolín je provozovatelská společnost, která má od jednotlivých vlastníků pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu. Za pronájem odvádí městům a obcím nájemné, které by mělo sloužit k investicím do vodohospodářské infrastruktury. Všechny obce a města mají vypracovaný svůj plán obnovy vodohospodářské infrastruktury. Investice do takové obnovy bývají vysoké a obce a města musí tyto obnovy financovat.

Vytvořeno: 18. 1. 2023
Poslední aktualizace: 18. 1. 2023 15:01